Czy suplementy diety są niebezpieczne?

Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie, urodę, trening, diety

Czy suplementy diety są niebezpieczne?

suplementy diety są niebezpieczne

Suplementy diety to nade wszystko produkty zdrowotne, które mogą uzupełnić naszą dietę. Należą do nich witaminy, minerały, aminokwasy, enzymy trawienne, probiotyki, suplementy ziołowe, ekstrakty gruczołowe i błonnik pokarmowy itp.

Z roku na rok rośnie spożycie suplementów diety. Podczas gdy wiele osób uważa, że ​​suplementy diety mogą poprawić ich zdrowie lub zapobiegać niektórym chorobom, niektóre grupy konsumentów lub nawet lekarze ostrzegają, że suplementy diety mogą być niebezpieczne. Tak więc pytanie brzmi: czy suplementy diety są naprawdę niebezpieczne? Niestety na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi.

Suplementy diety, w swojej szerokiej definicji, obejmują tysiące różnych produktów. W 2004 roku Consumer Reports wymienił 12 potencjalnie niebezpiecznych suplementów diety. Wiele z nich to produkty ziołowe. Niektóre z tych ziół były używane przez zielarzy od setek lat i są uważane za bezpieczne. Jednak gdy substancje czynne tych ziół są ekstrahowane w czystej lub skoncentrowanej postaci i spożywane przez dłuższy czas, mogą być niebezpieczne dla niektórych osób.

Wiele suplementów diety, takich jak witaminy i minerały, jest bezpiecznych i może uzupełniać to, czego brakuje w naszej diecie. Jednak nawet łagodny suplement może stać się niebezpieczny w przypadku przedawkowania. Jakiś czas temu w lokalnych wiadomościach podano, że kobieta podawała dwóm nastoletnim córkom mega dawkę witaminy A przez dłuższy czas, uważając, że suplement ten jest dobry dla oczu. Obie zaczęły cierpieć na ostrą niewydolność wątroby, a jedna wymagała przeszczepu wątroby, aby uratować jej życie. Witamina A nie jest niebezpieczna, ale mega dawka witaminy A jest hepatotoksyczna. W tym przypadku sama ignorancja jest niebezpieczna!

Ważnym czynnikiem jest również jakość suplementu diety. Obecność zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, narkotyki i substancje toksyczne, może sprawić, że łagodny suplement będzie niebezpieczny. Jednym z przykładów jest obecność toksyny mikrocystyny ​​w suplementach diety zawierających sinice. Mikrocystyny ​​są naturalnymi toksynami pochodzącymi z pewnych szczepów sinic, które mogą powodować uszkodzenia wątroby i guzy wątroby. Według badań przeprowadzonych przez Health Canada, tylko jeden szczep sinic, Spirulina, jest wolny od mikrocystyn, ponieważ Spirulina jest zbierana z kontrolowanych stawów. Większość suplementów niebieskozielonych alg innych niż spirulina jest zanieczyszczona mikrocystynami, szczególnie tymi pochodzącymi z naturalnych jezior. Dzienne spożycie tych suplementów diety przekroczyłoby dopuszczalny poziom spożycia mikrocystyny ​​ustalony przez Health Canada i WHO.

Dobra praktyka produkcyjna (GMP) to kolejny kluczowy czynnik zapewniający jakość i bezpieczeństwo suplementów diety. Producenci suplementów diety zgodnie ze standardami GMP muszą przetestować tożsamość surowców, wdrożyć jednostkę kontroli jakości, podać datę ważności gotowych produktów, zachować dobrą dokumentację produkcji seryjnej i pisemnych procedur oraz zatrudnić personel przeszkolony w zakresie zrozumienia i postępowania zgodnie z GMP. Taka praktyka może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia różnic między partiami pod względem wytrzymałości, składu, czystości i jakości gotowych produktów.

Podsumowując, chociaż większość suplementów diety jest bezpieczna, gdy są spożywane zgodnie z etykietą, konsumenci powinni się kształcić przed ich przyjęciem. Jakie funkcje pełnią te suplementy? Jak długo powinienem je przyjmować? Czy są produkowane przez renomowane firmy zgodnie z dobrymi praktykami produkcyjnymi? Nigdy nie spożywaj więcej niż zalecana dawka, chyba że jest to nadzorowane przez personel medyczny. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub cierpisz z powodu wcześniejszych schorzeń, powinnaś również podjąć dodatkowe środki ostrożności i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *